Yemek

Yemek

Çocukların ihtiyaçlarına göre hazırlanan özel beslenme programları ile çocukların gelişimleri destekleniyor!

Okul öncesi dönemdeki çocukların beslenmesi onların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimleri adına önemli bir yere sahiptir. Bu yaş grubundaki çocukların sağlıklı gelişimleri için yeterli oranda protein, karbonhidrat, sağlıklı yağ, vitamin ve mineral tüketmesi gerekir.

Taze sebzeler, dondurulmamış etler ve yeniden ısıtılıp besin değeri kaybolmayan gıdalar çocuk beslenmesinin en önemli unsurları arasında yer alır.

Çocuklar bu yaşlarda paketlenmiş hazır gıdalar yemeğe karşı büyük bir ilgi gösterirler, ancak bu beslenme eğilimleri engellenmeli ve çocuklar sağlıklı alternatiflere yönlendirilmelidir. Onların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanabilmeleri için hem ebeveynlerinin hem de okul öncesi eğitimi aldıkları kurumların kritik görevleri bulunur.

Bulut Ege Anaokulu olarak çocuklarımızın gelişimlerini desteklemek üzere onlara dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı uyguluyoruz.

En sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih ediyor ve çocuklarımıza sunduğumuz her bir yemekte sağlıklı yağlar kullanıyoruz.

Çocuklarımızın protein ihtiyacı olduğu gerçeğinden yola çıkarak okulumuza yalnızca taze etleri sokuyoruz. Çocuklarımıza dondurulmuş gıdalar sunmak yerine; öğün öncesinde doğal et, süt ve peynir üretimi yapan merkezlerden alışveriş yapıyoruz.

Şeker, çikolata, cips, gazlı içecekler tüm çocuklarımızın yüzünü güldürse de biz onlara hayallerinin sağlıklı alternatiflerini sunuyoruz. Besin değeri yüksek, lezzetli, doğal ve tüketilmesi sorun teşkil etmeyen yiyeceklerle çocuklarımızın memnuniyetini sağlıyoruz.

Okul öncesi dönemde beslenme bilincinin aşılanması adına ebeveynler ile birlikte hareket ediyor; okul ve ev beslenme kuralları arasındaki farklılığı minimize etmeye çalışıyoruz.

Çocuklarımızın sıvı alımlarını ve su tüketimlerini dikkatli bir şekilde takip ediyoruz. Hazır meyve suları yerine tüm meyveleri taze taze sıkıyor, meyve kompostoları yapıyor ve onlar için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlıyoruz.

Çocuklarımızın özel sağlık durumları olduğu takdirde ebeveynlerimizle dirsek temasımızı koruyor ve beslenme ile ilgili tüm gereklilikleri yerine getiriyoruz.

Okul öncesi dönemdeki tüm çocukların; yaşlarına, cinsiyetlerine, kilolarına, boylarına göre özel beslenme gerekliliklerinin farkındalığı ile yemek programlarımızı profesyonellerin desteği ile hazırlıyoruz.

Çocuklarımız hem daha mutlu hem daha sağlıklı olsun diye enerji ihtiyaçlarını gözetiyoruz. Öğünlerinde süt, peynir, yoğurt, et, baklagiller, sebze, meyve ve tahıllar gibi besinleri dengeli miktarda bir araya getiriyoruz.

Çocuklarımızın sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanması ve hayatları boyunca bu alışkanlıkları içselleştirmeleri adına lezzetli, doğal ve çocuklara hitap eden bir beslenme programı uyguluyoruz.

İzmir-Menderes okul öncesi eğitimde standartların dışında bir anaokulu ile buluşuyor.